Historia GOZPN

POBIERZ BIULETYN "40 LAT OZPN GORZÓW WLKP." (FORMAT PDF)

Szanowni Państwo,

 

Już na wstępie chciałbym skierować słowa podziękowania do wszystkich, którzy włożyli swój wysiłek w rozwój futbolu w naszym okręgu i dzięki którym Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Gorzowie z powodzeniem funkcjonuje już 40 lat.

 

Kilkudziesięcioletnia historia działalności OZPN niesie za sobą lata pracy, zysków i strat, ale szczególnie chciałbym podkreślić, że największy potencjał i siła tkwi w ludziach, którzy starali się i starają budować regionalną piłkę: setki działaczy, trenerów i zawodników funkcjonujących w ponad stu klubach, których nie sposób dziś wymienić imiennie, dostarczali nam tak wielu sportowych wzruszeń. To dzięki Wam możemy się dziś pochwalić wspaniałymi osiągnięciami , motywującymi do dalszych działań. Zdarzały się też i porażki, jednak jak dobrze wiemy są one elementem każdej sportowej rywalizacji.

 

Gorzowski Związek Piłki Nożnej od początku istnienia ściśle współpracuje z władzami poszczególnych miast i gmin jak i wieloma sympatykami futbolu, którzy niczym przyjaciele starali się wspierać działania Okręgu. Wierzę, iż ta współpraca w dalszym ciągu przyczyni się do realizowania kolejnych celów.

 

Gorzowska piłka to wielkie nazwiska, które z pewnością nie zostaną zapomniane, a minionych 40 lat to także 40 sezonów sportowych i tysiące rozegranych meczów, które nie wydarzyłyby się bez ciężkiej pracy szkoleniowców i zawodników. Jednak futbol to nie tylko rywalizacja i działalność organizacyjna, ale również propagowanie zdrowego stylu życia i kształtowanie pozytywnych wartości młodych ludzi. Szczerze podziwiam i doceniam aktywność i determinację z jaką nasze środowisko podejmuje liczne inicjatywy popularyzujące piłkę nożną, niosąc przesłanie, że jest to najbardziej porywająca oraz wyzwalająca wyjątkowe emocje dyscyplina sportu.

 

Zwyciężaj bez pychy i przegrywaj bez urazy” – tę myśl kieruję dziś do naszych wspaniałych sportowców, a wszystkim działaczom, trenerom, piłkarzom, pracownikom funkcyjnym, przyjaciołom i sponsorom jeszcze raz serdecznie dziękuję za 40 -letnie zaangażowanie w działalność OZPN.

 

Twórzmy razem przyszłość lubuskiej piłki.

 

Przepraszamy wszystkich, którzy z braku informacji nie znaleźli się w naszej publikacji lub według których nasze informacje, mimo starań, są nieprecyzyjne.

 

Z wyrazami szacunku

Prezes OZPN

Zdzisław Czyrka

 

Rys historyczny OZPN

Funkcjonowanie struktur piłkarskich na ziemi gorzowskiej jest datowane na lata 40 i 50-te XX wieku, kiedy to rozgrywki prowadzone były przez Wydziały Kultury Fizycznej Urzędów Powiatowych. W latach 50-tych po powstaniu województwa zielonogórskiego powołano Okręgowy Związek Piłki Nożnej, a na ziemi gorzowskiej powstał Podokręg, który prowadził rozgrywki najniższego szczebla, tj. klasę B i C oraz rozgrywki młodzieżowe.

W roku 1975 powstało województwo gorzowskie, a co za tym idzie Polski Związek Piłki Nożnej powołał Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Gorzowie Wlkp., który formalnie zaczął funkcjonować w roku 1976, ale w ramach Wojewódzkiej Federacji Sportu prowadząc rozgrywki klasy Okręgowej oraz niższych klas rozgrywkowych wraz z rozgrywkami drużyn młodzieżowych.

Pierwszymi działaczami, którzy od wcześniejszych lat tworzyli nasz Związek byli: Paweł Macierzewski, Marian Sowiński, Eligiusz Borda, Leon Bukański i wielu innych. Związek w takich strukturach funkcjonował do 6 października 1982 roku, kiedy grupa działaczy pod przewodnictwem Marka Pospiesznego wystąpiła do władz województwa gorzowskiego o powołanie Gorzowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej z osobowością prawną. Tak funkcjonujący Związek działał do roku 2000, kiedy w roku 1999 powstało województwo lubuskie.

W związku z tym Polski Związek Piłki Nożnej Uchwałą IV/49 z 18.12.1999 roku postanowił przekształcić szesnaście Okręgowych Związków Piłki Nożnej, w tym również gorzowski i podjął uchwałę w sprawie zwołania walnych zgromadzeń wyborczych celem dostosowania swoich statutów do wymogów nowego podziału administracyjnego kraju obowiązującego od 01.01.1999 roku oraz Uchwały Zarządu PZPN powołanej w preambule.

Pragniemy zaznaczyć, iż w tej Uchwale obowiązującej do chwili obecnej PZPN przewidział również funkcjonowanie okręgowych związków piłki nożnej po akceptacji walnych zgromadzeń już wojewódzkich ZPN-ów.

Zjazd wojewódzki, który odbył się w maju 2000 roku w Międzyrzeczu w statucie umieścił funkcjonowanie Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W związku z tym Walne Zgromadzenie wypowiedziało się za funkcjonowaniem Lubuskiego Związku Piłki Nożnej w Zielonej Górze, a w Gorzowie pozostał Okręgowy Związek Piłki Nożnej, który funkcjonuje do chwili obecnej.

 

Prezesi OZPN w latach 1976-2016


Eligiusz Borda

Prezes Zarządu OZPN w Gorzowie Wlkp.

od 14.08. do 28.10.1976

 



Michał Leśniak

Prezes Zarządu OZPN w Gorzowie Wlkp.

w latach 1976-1982

 


Marek Pospieszny

Prezes Zarządu OZPN w Gorzowie Wlkp.

w latach 1982-1998

 



Ryszard Chwalisz

Prezes Zarządu OZPN w Gorzowie Wlkp.

w latach 1998-2000

 


Tadeusz Babij

Prezes Zarządu OZPN w Gorzowie Wlkp.

w latach 2000-2012

 



Zdzisław Czyrka

Prezes Zarządu OZPN w Gorzowie Wlkp.

od 2012 roku

 



Honorowi Członkowie LZPN z okręgu gorzowskiego


Przyznanie godności „ Honorowego Członka” jest najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez LZPN i OZPN. Godność przyznaje się:

1. zawodnikom za szczególnie godne reprezentowanie barw okręgu gorzowskiego, wyniki i nienaganną postawę w czasie uprawiania sportu piłkarskiego;

2. trenerom, działaczom, sędziom;

3. innym osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gorzowskiej piłki nożnej.


Aktualny wykaz Honorowych Członków OZPN

1. Babiak AndrzejSpotkanie Honorowych Członków OZPN 13.02.2009 r.

2. Bukartyk Roman

3. Dąbrowa Czesław

4. Dobrzyński Janusz

5. Gancarz Józef

6. Gożdż Jerzy

7. Jarosz Zbigniew

8. Komisarek Sylwester

9. Łuczyński Leszek

10. Marcinowski Zygmunt

11. Maroń Gerard

12. Sieradzki Liwiusz

13. Statkiewicz Franciszek

14. Wiśniewski Henryk

15. Wolniewicz Józef

16. Żłobicki Eugeniusz

17. Żubiński Aleksander



Wyróżniające się kluby z największymi sukcesami w rozgrywkach centralnych w latach 1976-2016

W sezonie 1975/1976 drużyna „Dąb” Dębno występowała w II lidze, grupie północnej. Niestety przygoda „Dębu” z II ligą trwała tylko jeden sezon. „Dąb” zajął ostatnie 16 miejsce i z dorobkiem 9 punktów opuścił II ligę. Przypominamy, że w roku 1976 Dębno Lubuskie znajdowało się w granicach nowo powstałego województwa gorzowskiego.

Na kolejny sukces czekaliśmy tylko dwa lata. Po 18 latach oczekiwania na awans do II ligi w 1978 roku wywalczyła go drużyna „Stilonu” Gorzów. „Stilon” to kontynuator „Unii” Gorzów, która grała w II lidze w roku 1960.

„Stilon” w II lidze występował nieprzerwanie do roku 1985, kiedy drużyna spadła do III ligi. Po roku zespół ponownie wywalczył awans do II ligi, w której grał nieprzerwanie do roku 1997. W roku tym ZWCH Stilon zrezygnowały z finansowania sekcji piłki nożnej, w związku z czym powstał Gorzowski Klub Piłkarski. Został on kontynuatorem barw i tradycji „Stilonu”. Do tego czasu „Stilon” był dwukrotnie bliski awansu do I ligi (obecnej Ekstraklasy) w sezonach 1980/1981 oraz 1981/1982, zajmując dwukrotnie trzecie miejsce. Blisko awansu „Stilon” był również w sezonie 1991/1992. W 1992 roku Klub odniósł największy sukces awansując do półfinału Pucharu Polski odpadając z późniejszym zdobywcą Pucharu „Miedzią” Legnica.

Kolejne lata do roku 2000 już jako GKP występował w III lidze, z której wycofał się po sezonie 1999/2000. Do III ligi GKP powrócił w roku 2006 po reorganizacji w polskim futbolu, kiedy to najwyższa liga to Ekstraklasa, następnie I liga, II liga i III liga. GKP w wyniku reorganizacji w roku 2008 znalazł się w I lidze, w której występował z dużym powodzeniem do roku 2011, kiedy to z powodu kłopotów organizacyjno-finansowych zakończył działalność. W roku 2011 Klub już jako „Stilon” został reaktywowany i w sezonie 2012/2013 wywalczył awans do III ligi. W sumie „Stilon” i GKP występowały w II lidze (statystycy traktują dawną II ligę i obecną I ligę jako ten sam szczebel rozgrywek) przez 22 sezony i w tabeli wszechczasów w latach 1927-2016 zajmuje 17 miejsce.

Jak więc widzimy „Stilon” Gorzów przez 40 lat działalności OZPN był naszym najlepszym i najbardziej znanym klubem w kraju.

Kolejnym klubem z naszego Okręgu, który reprezentował przez dwa sezony w rozgrywkach II ligi była „Celuloza” Kostrzyn. W pierwszym sezonie 1982/1983 drużyna z Kostrzyna zajęła 8 miejsce zdobywając 31 punktów i wyprzedziła „Stilon”, który był dziesiąty z 30 punktami. Niestety w kolejnym sezonie 1983/1984 Celuloza zajęła przedostatnie 15 miejsce i opuściła II ligę. Jednak te dwa sezony pokazały, ze nie tylko „Stilon”, ale też inne zespoły z naszego Okręgu stać na grę w II lidze, a talentów piłkarskich nie brakuje.

Jak wspominaliśmy, po reformie rozgrywek w I lidze występował GKP Gorzów, a w II lidze nasz Okręg reprezentowała „Polonia” Słubice.

W III lidze w okresie 40-letniej działalności, z różnym powodzeniem, występowały między innymi takie zespoły jak: „Lubuszanin” Drezdenko, SHR Wojcieszyce, „Czarni” Witnica, „Łucznik” Strzelce Kraj., „Warta” Gorzów, „Zjednoczeni” Przytoczna, „Meprozet” Stare Kurowo, „Orzeł” Międzyrzecz, „Steinpol-Ilanka” Rzepin, „Piast” Karnin, „Stoczniowiec” Barlinek, „Grunwald” Choszczno, „Dąb” Dębno; trzy ostatnie drużyny to obecnie województwo zachodniopomorskie.

W Pucharze Polski na szczeblu centralnym drużyny Okręgu w okresie 40-lecia odniosły kilka znaczących sukcesów:
„Stilon” Gorzów w 1992 roku półfinał;
„Celuloza” Kostrzyn w 1983 roku 1/16 wyeliminowana przez Lecha Poznań po rzutach karnych;
„Lubuszanin” Drezdenko w 1985 roku w 1/16 wyeliminowany został przez Legię Warszawa 2-4.
Największą sensacją w Pucharze Polski w roku 1987 sprawili jednak piłkarze SHR Wojcieszyce, którzy dotarli do 1/8 finału eliminując po drodze Energetyka Gryfino, Arkę Gdynia, Gwardię Koszalin, Ruch Chorzów i dopiero odpadli w 1/8 przegrywając z ŁKS Łódź 1-2.

Przypominając sukcesy naszych drużyn nie sposób nie wspomnieć o wielkich sukcesach piłki kobiecej, która przez lata cieszyła się dużą popularnością. TKKF „Stilon” Gorzów przez lata był najlepszym w kraju. W latach 1985-2006 drużyna TKKF „Stilon” pięciokrotnie zdobywał tytuły Mistrza Polski, 5 razy Halowego Mistrza Polski oraz trzykrotnie Puchar Polski. Dziewczęce drużyny młodzieżowe wielokrotnie zdobywały medale Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, między innymi U-19, U-16.

W pierwszej Reprezentacji Polski występowały między innymi: A.Urbanowicz, M.Kacprzak, M.Silwańczyk, M.Tartak, M.Makowska.

Jubileusz 40-lecia OZPN jest okazją by przypomnieć piłkarzy stawiających pierwsze kroki w klubach okręgu gorzowskiego i konturujących kariery w klubach Ekstraklasy, I i II ligi, a wielu znalazło się w Reprezentacjach Polski w różnych kategoriach wiekowych.


W pierwszej Reprezentacji Polski wystąpili między innymi:

1. Łukasz Fabiański – Polonia Słubice (Legia, Arsenal Londyn)

2. Dariusz Dudka – Celuloza Kostrzyn (Amica, Wisła)

3. Grzegorz Wojtkowiak – Celuloza Kostrzyn (Amica, Lech)

4. Kazimierz Sidorczuk – Dąb Dębno (Lech)


Zawodnicy występujący w młodzieżowych Reprezentacjach Polski:

1. Artur Andruszczak (Stilon Gorzów) – mistrzostwa Europy do lat 16

2. Dariusz Borowy (Stilon Gorzów)

3. Tomasz Suwary (Stilon Gorzów)

4. Mariusz Osiecki (Stilon Gorzów)

5. Jacek Gireń (Stilon Gorzów)

6. Piotr Mielnik (Stilon Gorzów)

7. Tomasz Szwiec (Stilon Gorzów)

8. Adrian Napierała (Warta Wawrów) – mistrzostwa Europy

9. Sławomir Bednarczyk (Stilon Gorzów)

10. Sebastian Walukiewicz (GKP i Stilon Gorzów) - mistrzostwa Europy do lat 16 (3 bramki)

11. Damian Szałas (Stilon Gorzów)

12. Łukasz Adamski (Stilon Gorzów)

13. Przemysław Kochan (Polonia Słubice)

14. Dawid Kownacki (GKP i Stilon Gorzów)

15. Andrzej Strugarek (Łucznik Strzelce Kraj.)

16. Jacek Skrzyński (GKP i Stilon Gorzów)

17. Paulina Dudek (TKKF Stilon Gorzów) – podstawowa zawodniczka Reprezentacji Polski, która zdobyła mistrzostwo Europy U-16


W klubach Ekstraklasy występowali oprócz wymienionych reprezentantów Polski następujący zawodnicy:

1. Artur Andruszczak (Stilon Gorzów → GKS Katowice)

2. Zenon Burzawa (Stilon Gorzów → Tygodnik Miliarder Pniewy) - król strzelców Ekstraklasy w roku 1994 – 21 bramek

3. Franciszek Filas (Bizon Klasztorne → Zagłębie Lubin)

4. Sławomir Twardygrosz (Stilon Gorzów → Śląsk Wrocław)

5. Wiesław Osiecki (Stilon Gorzów → Amica Wronki)

6. Tomasz Suwary (Stilon Gorzów → Amica Wronki)

7. Maciej Malinowski (Stilon Gorzów → Dyskobolia Grodzisk Wlkp.)

8. Andrzej Strugarek (Łucznik Strzelce Kraj. → Lech Poznań)

9. Mariusz Osiecki (Stilon Gorzów → Pogoń Szczecin)

10. Kamil Sylwestrzak (Odra Górzyca → Korona Kielce)

11. Dawid Kownacki (GKP/Stilon Gorzów → Lech Poznań)

12. Sebastian Ziajka (Celuloza Kostrzyn → Podbeskidzie Bielsko Biała)

13. Dariusz Jarecki (Osadnik Myślibórz → Lech Poznań / Górnik Łęczna)

14. Łukasz Adamski (Stilon Gorzów → Polonia Warszawa)

15. Krzysztof Kaczmarczyk (Polonia Słubice → Termalica Nieciecza)

16. Łukasz Maliszewski (Warta Gorzów → Korona Kielce)

Obok nazwiska zawodnika wymieniony jest klub macierzysty oraz klub, do którego odszedł.



Międzypaństwowe mecze organizowane przez OZPN Gorzów na terenie okręgu gorzowskiego

23.05.1978: Polska – NRD juniorzy w Gorzowie

25.05.1978: Polska – NRD juniorzy w Barlinku

16.11.1979: Polska – NRD juniorzy U-18 w Gorzowie

18.11.1979: Polska – NRD juniorzy U-18 w Barlinku

14-18.07.1980: Turniej Państw Nadbałtyckich juniorów do 18 lat z udziałem Reprezentacji Danii, Holandii, Norwegii i Polski na boiskach Słubic, Dębna Lubuskiego, Międzyrzecza, Barlinka i Gorzowa

04.06.1982: Polska – NRD juniorzy U-16 w Drezdenku

06.06.1982: Polska – NRD juniorzy U-16 w Sulęcinie

12.04.1983: Polska – NRD młodzież do lat 21 w Gorzowie

28.03.1984: Polska – Rumunia młodzież do lat 21 w Barlinku

27.03.1985: Polska – NRD młodzież do lat 21 w Barlinku

14.10.1986: Polska – Grecja młodzież do lat 21 w Gorzowie

23.05.1998: Polska – NRD juniorzy U-16 – eliminacje do Mistrzostw Europy

Mecz międzypaństwowy młodzieży do lat 21 Polska - Rumunia
Mecz międzypaństwowy młodzieży do lat 21 Polska - Rumunia



Sukcesy drużyn młodzieżowych naszego Okręgu w minionym 40-leciu

 Kadra GOZPN Gorzów Wlkp. – zwycięzca turnieju o Puchar Prezydenta Gorzowa Wlkp. w roku 1985 (trener Kadry Jerzy Wandelt)
Kadra GOZPN Gorzów Wlkp. – zwycięzca turnieju o Puchar Prezydenta Gorzowa Wlkp. w roku 1985 (trener Kadry Jerzy Wandelt)

 

- w roku 1988 w Łodzi półfinał Mistrzostw Polski Juniorów (Stilon Gorzów);

- w roku 1987 Reprezentacja OZPN Gorzów w Pucharze Michałowicza zajęła czwarte miejsce (trener Jerzy Wandelt);

- w roku 1990 Reprezentacja OZPN zajęła trzecie miejsce w Pucharze Michałowicza (trener Artur Byczkowski);

- Stilon Gorzów - Centralna Liga Juniorów w sezonie 2014/2015 (trenerzy: Dariusz Borowy i Artur Andruszczak);

- Warta Gorzów – Makroregionalna Liga Juniorów w sezonie 2015/2016 (trener Paweł Wójcik);

- We wrześniu 2012 - Kadra OZPN rocznik 2000 – udział w Mistrzostwach Świata Danone CUP w Warszawie (17 miejsce); drużyna rozegrała osiem spotkań: Kadra – Portugalia (0-0), Kadra – Senegal (0-1), Kadra – Australia (1-0), Kadra – Arabia Saudyjska (2-0), Kadra - Maroko (3-2), Kadra-Tunezja (2-1), Kadra – Białoruś (2-1), Kadra – Irlandia (3-1).

Kadra OZPN - Mistrzostwa Świata Danone CUP, Warszawa 2012 r.
Kadra OZPN - Mistrzostwa Świata Danone CUP, Warszawa 2012 r.

 

Trenerzy

Przez 40 lat w naszym Okręgu pracowało z sukcesami wielu znakomitych trenerów wywodzących się zarówno z naszego Okręgu, jak i trenerzy z różnych stron Polski, którzy osiągali dobre wyniki prowadzące nasze zespoły.

Do wyróżniających się szkoleniowców z naszego regionu zaliczyć można:
Stanisław Adamski, Roman Sługocki, Janusz Płaczek, Edward Kassian, Tadeusz Stupiński, Kazimierz Lisiewicz, Kamil Michniewicz, Mieczysław Mikuła, Eugeniusz Ksol, Mieczysław Broniszewski, Eugeniusz Różański, Jan Kępa, Jerzy Słaboszowski, Dariusz Borowy, Tomasz Jeż, Krzysztof Woziński, Ryszard Ostapiuk, Leszek Janowiak, Zenon Burzawa.

Trenerzy drużyn kobiecych i młodzieżowych TKKF Stilon Gorzów: Janusz Kałuziński, Jan Suwary, Stanisław Adamski, Roman Mielcarek, Małgorzata Mierkiewicz, Eleonora Sikora.


Wyróżniający się trenerzy drużyn młodzieżowych:

1. Waldemar Stupiński

2. Marek Batóg

3. Artur Byczkowski

4. Roman Mielcarek

5. Waldemar Witkowski

6. Jerzy Wandelt

7. Arkadiusz Dragon

8. Krzysztof Gołębiowski

9. Adam Bogdański

10. Paweł Wójcik

11. Łukasz Hein

12. Artur Andruszczak


Duże perspektywy rozwoju mają przed sobą zdolni trenerzy młodego pokolenia, jak:

1. Sławomir Bednarczyk

2. Tomasz Dolaciński

3. Mariusz Janowiak

4. Tomasz Sobczak

5. Amadeusz Kłodawski

6. Maciej Kuś

7. Łukasz Ryszczuk



Organizacja sędziowska

W wyniku podziału administracyjnego kraju w 1976 roku w nowo utworzonym województwie gorzowskim powstało Okręgowe Kolegium Sędziów. Na początku działalności organizacja sędziowska liczyła ponad 60 sędziów, a już w roku 2000 około 200 sędziów. Obecnie organizacja liczy 109 sędziów, a przewodniczącym Podkolegium Sędziów jest Romuald Dopierała.

W minionym 40-leciu mieliśmy sędziów prowadzących mecze na szczeblu centralnym Ekstraklasy, I i II ligi i byli to:
Jacek Kasierski, Jarosław Rynkiewicz, Marek Olech, Wincenty Telus, Mirosłąw Jankowski, Tomasz Białek

Egzaminy sędziowskie, początek lat osiemdziesiątych
Egzaminy sędziowskie, początek lat osiemdziesiątych

 


Rozgrywki

Wydział Gier Okręgowego Związku Piłki Nożnej prowadzi rozgrywki w kategorii seniorów w następujących klasach rozgrywkowych seniorów: klasa Okręgowa, A, B oraz młodzieżowych: junior starszy, junior młodszy, trampkarz, młodzik, orlik, żak.

W sumie w rozgrywkach młodzieżowych w sezonie 2015/2016 wzięło udział 187 drużyn, w których wystąpiło około 2800 zawodników.

Od kilku lat rozgrywki prowadzone są w systemie elektronicznym Ekstranet, który bardzo ułatwił pracę Wydziałowi Gier oraz znacznie ułatwił przepływ informacji dotyczących zawodników, uprawnień, transferów. Daje on również klubom większą kontrolę nad uprawnieniami czy karami zawodników.

 

Dobiegniew CUP – lipiec 2002 r.
Dobiegniew CUP – lipiec 2002 r.

 

Cotygodniowa praca Wydziału Gier – 2002 rok
Cotygodniowa praca Wydziału Gier – 2002 rok

 

Dzień Piłkarza – Witnica 2002 rok
Dzień Piłkarza – Witnica 2002 rok

 

Otwarcie nowej siedziby OZPN przy ul. Dąbrowskiego – 23.06.2004 rok
Otwarcie nowej siedziby OZPN przy ul. Dąbrowskiego – 23.06.2004 rok

 

 

POBIERZ BIULETYN "40 LAT OZPN GORZÓW WLKP." (FORMAT PDF)

 

 

KALENDARZ WYDARZEŃ

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

PITax.pl dla OPP

Rozlicz PIT Online
z PITax.pl dla OPP
.

Projekt realizujemy
we współpracy z
IWOP.

MULTIMEDIA